Samsung 25 Yılın Ardından intel’i Tahttan İndirdi

Yarı iletken konusunda Samsung’un başarısını tebrik etmemek olmaz. Kimilerinin gönlünde önder olan firma, 25 senenin peşinden Intel’i devirerek ‘Dünyanın en büyük çip üreticisi’ konumuna yerleşti.

Ayrıca Samsung’un OLED ekranlar ile beraber yakalamış olduğu bu başarı %10’a tekabül ediyor. Peki Intel’in başındaki kara kediler ne olacak? Intel sorunlar İçinde mi? Meltdown ve Spectre açıklarından sonrasında Intel bir yandan bu sorunun çözümünü arıyor ve Microsoft ile beraber anlık olarak çalışıyor. Bir de bu gerileyişin arkasından, Samsung 2017 senesinde yarı iletken pazarının lideri olarak tahta oturmuş durumda. Intel 1992 yılından bugüne dek dünyanın en iyi çip üreticisi olarak biliniyordu ve 25 yıl süresince rakiplerine üstmeşhurk sağladı.Her ne kadar bu yıl Intel tarafında yarı iletken gelirindeki %6‘lık artış onu kurtarmaya yetmedi. Firma açıkladığı rakamlarda 62.8 milyar dolara ulaşarak Samsung’un gerisinde kaldı.

Samsung ise giderek büyüyen mobil pazarın kullanımına ve DRAM’den flash belleklere olan talebin artmasına iyi cevaplar verdi. Samsung ise bu tarafta 69.1 milyar dolarlık bir başarıya ulaştı.Intle mobil pazarda yaygınlaşmayı benimseyemediği benzer biçimde, x86 işlemciler üzerine yoğunlaşarak rakiplerine karşı duruşunu biraz değiştirmiş oldu. Bu da Intel’in geleneksel tüketici PC ve kurumsal pazarlar dışındaki potansiyelini sınırlamış oldu.

Son Yıllarda NAND ve DRAM’e Talep Patlaması var. Önceki  yıllara göre nelerin değiştiğini mevzuşmaya kalksak satırlar yetmeyebilir. Oyun severler veya yeni sistem sahibi olmak isteyenler sanırım kendisini 2017 yılına sakladı. 2018 için talebin çok daha yüksek olacağı söylense de, NAND ve DRAM’e yönelik olan yüksek talep, burada Samsung’u bir tık daha öne çıkarttı. DRAM’e olan yoğun talep, cep telefonu pazarını da tetikleyerek burada da Samsung’u büyüttü. Bildiğiniz gibi ki artık akıllı telefonlarda da yüksek DRAM ve flash kapasiteleri bulunuyor.

Hatırlarsanız Samsung akıllı telefonlarının patlaması ile birlikte dünya genelinde büyük sorunlara girmişti.Bu kadar kısa sürede toparlanıp, liderliğe oynuyor olması firmanın iyi mi bir vizyon içerisinde ilerlediğini ve kriz yönetimini çok iyi yapabildiğini gösteriyor.

www.webkartali.com

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.