Facebook bir hizmeti daha kapattı.

Bir dijital asistan ölürse, bu ölüm için yas tutulur mu? Facebook insanlar tarafından ilk aşamada yoğun ilgi gören M adlı asistan uygulamasını kapattı. Facebook, Google Asistan ve diğer rakiplerinin gölgesinde kalan teknolojilerinden çok şey öğrendiklerini ifade ettiler.

Facebook M, Messenger kullanıcılarına planlar yapma, ödeme yapma ve daha fazlasını yapma imkânı sunan insan etkileşimi ile geliştirilmiş yapay zeka olarak başlatmıştı. Kalabalık dijital asistan pazarına ilgi çeken bir yaklaşımdı, ancak Kaliforniya’da sınırlı sayıda kullanıcı (yaklaşık 2,000) tarafından kullanılabildi.

Facebook bir açıklamada “İnsanların bir asistantandan ne beklediğini öğrenmek için bu projeyi başlattık ve çok şey öğrendik” dedi. “Facebook’daki diğer AI projelerine güç sağlamak için bu yararlı bilgileri edindik. Bu denemeden öğrendiğimiz bilgilerle desteklenen M önerilerinin Messenger’da gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyuyoruz.

Muhtemelen Facebook M’nin ileride Facebook’ta bazı projelerde görünmesini sağlayacağız. Fakat Asistanlar arasında, Alexa ve Siri  yapay zeka savaşını kazandı. Facebook M resmi olarak 19 Ocak‘ta öldü.

www.webkartali.com

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.